Szukaj Zaloguj
Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Aktualnie online
· Gości online: 29

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 43
· Najnowszy użytkownik: Wojtek_byd
Odwiedź WwW.AnkurThakur.iN więcej na Addons
Ostatnie artykuły
· Światowy Dzień Karate
· Opłaty członkowskie
· Nr konta opłaty klubowe
· Kandydaci na czarny pas
· Trening w Honbu Dojo
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

admin
23-06-2012 12:25
Witam wszystkich i zapraszam do wpisywania swoich opinii tutaj Smutek
Światowy Dzień Karate
Artykuły » IOGKF Polska » Światowy Dzień Karate

Obrazy artykułów: mistrzowie_karate.jpg25 października na całym świecie obchodzony jest DZIEŃ KARATE (jap. „karate no hi”). Święto to zostało utworzone przez władze Prefektury Okinawy w 2005 roku. Powstałe na Okinawie karate zyskało sobie wielką światową popularność i jest obecnie postrzegane jako ważny element kultury ludzkości. Nic więc dziwnego, że ustanowienie Dnia Karate było koniecznością.

Data 25 października nie jest wybrana przypadkowo. W tym dniu w 1936 roku odbyło się w Naha na Okinawie w Showa Kaikan spotkanie wybitnych autorytetów karate. Celem spotkania było określenie dróg rozwoju dla karate. Organizatorem spotkania była okinawska gazeta „Ryukyu Shinpo”. W obradach uczestniczyli mistrzowie karate: Chomo Hanashiro, Choki Motobu, Choshin Chibana, Shinpan Shiroma, Chotoku Kyan, Juhatsu Kyoda, Chojun Miyagi, Chotei Oroku, Genwa Nakasone oraz 11 zaproszonych gości reprezentujących elity Prefektury Okinawy. Dyskutowano nad zatwierdzeniem nazwy karate pisanej jako „pusta ręka” (zapis ten jako pierwszy użył mistrz Chomo Hanashiro już w 1905 roku). Zaproponowano aby dodać do nazwy karate przyrostek „do” by pełna nazwa sztuki walki powstałej na Okinawie brzmiała Karate Do. Dyskutowano nad sposobem przeprowadzenia unifikacji kata z podziałem na dwie grupy: kata fundamentalne (Naihanchi i Sanchin) oraz Kaishu Kata (czyli pozostałe). Rozmawiano o konieczności usystematyzowania skali stopni, wymagań egzaminacyjnych i tytułów instruktorskich. Mówiono o wzrastającej pozycji karate na świecie i przywódczym charakterze Prefektury Okinawy w dalszym jego woju. W kilka miesięcy później, w styczniu następnego roku zorganizowano kolejne spotkanie (na zamieszczonym zdjęciu mistrzowie uczestniczący w nim), na którym podjęto końcowe decyzje zainicjowane właśnie 25 października 1936 roku. Ponieważ były to kluczowe dla całego światowego karate wydarzenia, władze Prefektury Okinawy zadecydowały w 70- rocznicę tamtych wydarzeń aby to właśnie w tym dniu – dniu tego historycznego „meetingu” obchodzić DZIEŃ KARATE.


Obecnie karate uprawia około 60 milionów ludzi na wszystkich kontynentach. Wyróżnia się 6 tradycyjnych styli karate: SHORIN-RYU (Anko Itosu), SHORIN-RYU (Chotoku Kyan), GOJU-RYU (Chojun Miyagi), UECHI-RYU (Kanbun Uechi), SHITO-RYU (Kenwa Mabuni), SHOTOKAN (Gishin Funakoshi). Wszystkie te style utworzyli mistrzowie z Okinawy. Inne z uprawianych i popularnych styli są kombinacjami tych sześciu wyżej wymienionych. I tak np. KYOKUSHINKAI (Masutatsu Oyama) to połączenie Shotokan i Goju-Ryu a WADORYU (Hironori Ohtsuka) to Shotokan z elementami Shindo Yoshin-Ryu Jujitsu. W obrębie każdego stylu funkcjonuje od kilku do kilkudziesięciu szkół karate, które posiadają własne struktury międzynarodowe.


Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.20 - 136 zapytań MySQL 45,298,860 unikalne wizyty